- Komerční sdělení -aktuálně

Český rozpočtový deficit dosáhl ke konci října 335 miliard Kč

Státní rozpočet České republiky skončil v závěru října v deficitu 335 miliard Kč (13,07 miliardy eur). Daňové příjmy do velké míry nepříznivě ovlivňuje omezená ekonomická aktivita ze začátku roku a stranu výdajů zase zatěžuje podpora státu pandemií zasaženým odvětvím, zdravotnímu systému i domácnostem.

Celkové rozpočtové příjmy ČR vzrostly na konci října meziročně o 2,1%, k čemuž podle ministerstva financí nejvíce přispělo inkaso pojistného na sociální zabezpečení. Co se týče růstu celkových výdajů, který činil 5,9 %, i nadále ho ovlivňovaly zejména běžné výdaje, které zvýšily protikrizová opatření. Informoval o tom server iDNES.cz.

Na objemově nejvýznamnějších sociálních dávkách se nejvíce podílely výplaty důchodů, do jejichž výše se v roce 2021 promítla valorizace o 5,8 %. Na penzích se ke konci října vyplatilo meziročně o 21,7 miliardy korun více.

Jak uvedl analytik Komerční banky František Táborský, ke konci roku i nadále počítá s deficitem státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Výsledky za poslední dva měsíce však naznačují, že výsledný deficit by mohl být mírně nižší.

Konečný deficit pod hranicí 400 miliard korun očekává hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. „Na konci roku počítáme se schodkem spíše pod hranicí 400 miliard korun. Plošné podzimní uzavírání ekonomiky se s rostoucí přeočkovaností populace jeví jako málo pravděpodobné. Výdajová i příjmová strana by se měla postupně zlepšovat,“ uvedla Horská.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -spot_img

Redakce doporučuje

Žena

spot_img