- Komerční sdělení -aktuálně

Počet kyberútoků roste, výkupné dosahuje i desítek milionů dolarů

Počet kybernetických útoků celosvětově narůstá, výkupné v některých případech dosahuje i desítek milionů dolarů. V průměru při každém třetím hekerském útoku dojde k úniku citlivých dat. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti BDO, která zdůraznila, že proti útokům není dobře zajištěna ani většina slovenských firem.

Společnost specifikovala, že nejčastější formou hekerského útoku v současnosti je malware, který napadá počítačový systém oběti. Z toho 80 % napadení má formu ransomwaru, který zašifruje soubory, dokud oběť nezaplatí výkupné. „Rostoucím rizikem pro firmy je i forma víceúrovňového vydírání, kdy nejsou ohroženy pouze údaje společnosti, ale hekeři vyhrožují i ​​zneužitím dat zaměstnanců či klientů,“ poznamenal partner společnosti Peter Gunda.

Slovenský IT odborník a zakladatel technologického časopisu TouchIT Ondrej Macko zase tvrdí, že i slovenské podniky přistupují ke svým datům stále nedostatečně obezřetně, a to navzdory tomu, že pro home office se podniky začínají věnovat kybernetické bezpečnosti více. Stále je to však na úrovni nezbytného minima. „Firmy velmi často vybaví své zabezpečení pouze instalací antivirového programu, ale komplexní řešení bezpečnosti jim chybí,“ konstatoval Macko.

Podle studie se hekeři zaměřují především na sektor finančnictví a pojišťovnictví, výrobní sektor, veřejnou správu, školství, zdravotnictví a technologický sektor. Společnost přitom varuje, že útoky na veřejné služby mohou způsobit velké škody nebo ohrozit bezpečnost obyvatel. „Vzpomínám si na příklad nemocnice v Nitře, kdy došlo ke znefunkčnění nemocničního systému po ransomwarovém útoku. Tady žádali výkupné ve výši až několik desítek tisíc eur,“ ilustroval Medvídek.

Společnost připomněla také útok na firmu Apple, kde jedna ze šesti hekerských organizací v tomto případě požadovala výkupné 50 milionů dolarů. Podobně tomu bylo iv případě útoku na společnost Acer.

Odborníci apelují na důležitost zavedení kvalitnějšího bezpečnostního systému do firemních struktur. „Rovněž je vhodné zavést systém postupů, co dělat v případě napadení kyberzločinci, jak ochránit údaje a jak odstraňovat zranitelnosti v podniku,“ dodal Macko.

Kybernetický útok hrozí každé společnosti, a také veřejné správě. Je nezbytné, aby byli na tuto situaci připraveni. „Otázkou není, jestli bude organizace napadena, ale kdy se to stane,“ uzavřel Gunda.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -spot_img

Redakce doporučuje

Žena

spot_img