Aktivita v čínském průmyslu klesla v říjnu druhý měsíc po sobě. Negativní vliv na výrobu měly přetrvávající vysoké ceny surovin a slabší domácí poptávka. To signalizuje zpomalení růstu druhé největší světové ekonomiky v posledním kvartálu.
Oficiální index nákupních manažerů (PMI) pro výrobní sektor se v říjnu snížil na 49,2 bodu ze 49,6 bodu v září, uvedl čínský statistický úřad. Analytici počítali se zvýšením na 49,7 bodu. Index zůstává pod hranicí 50 bodů, která odděluje pokles aktivity od jejího růstu.
Kromě problémů v rámci dodavatelských sítí, vysokých cen surovin a slabší domácí poptávky je dalším faktorem energetická krize, s níž se Čína potýká od září a která je nejhorší za desetiletí. Nedostatek elektřiny způsobil, že mnoho závodů muselo omezit produkci.
Index produkce v říjnu padl na 48,4 bodu ze 49,5 bodu v září. Index nových objednávek se snížil třetí měsíc po sobě a dosáhl 48,8 bodu.
Index výstupních cen stoupl na 61,1 bodu a dostal se nejvýše od roku 2016, kdy statistický úřad začal zveřejňovat tento údaj. To signalizuje rostoucí inflační tlaky během zpomalování expanze ekonomiky.