Gastrosektorem požadované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) odmítl po ministru financí Igoru Matovičovi i premiér Eduard Heger (oba Olano). Přestože restaurace, pohostinství a hotely označily snížení DPH na své produkty za základní pomoc, bez které již po zavření provozů v černých okresech některé podniky zaniknou, Heger v pořadu V politice televize TA3 namítal, že tímto plošným opatřením by se pomohlo i firmám, které to nepotřebují.
„I dnes na Slovensku máme černé okresy a máme oranžové okresy. Sníženou DPH pomůžete i těm, kteří to nepotřebují,“ zdůvodnil Heger. Vláda podle premiéra dosud napumpovala do ekonomiky miliardy eur, což se projevilo na nízkém nárůstu nezaměstnanosti a okamžitém růstu hospodářství po uvolnění pandemických opatření. Slovensko chce podle premiéra pomáhat firmám adresně. „DPH není ten nástroj,“ dodal Heger.
Problémy mají zejména gastroprovozy v okresech zařazených podle COVID automatu do černé barvy. Ty mohou vydávat jídlo už jen přes okénko a některé proto raději úplně zavřely. Gastroprovozy upozornily na výrazně nižší DPH pro tento sektor v okolních státech. Zatímco na Slovensku je v ceně jídla započtena DPH ve výši 20 %, například v Česku je to pouze deset procent, v Polsku osm procent a v Maďarsku dokonce pouhých pět procent. S dočasným snížením sazby DPH pro gastrosektor v minulosti souhlasil ministr hospodářství Richard Sulík (SaS).